Atsakingos institucijos raginamos išsaugoti Kauno Ąžuolyno vientisumą

Valstybinei kultūros paveldo komisijai, Lietuvos architektų rūmams ir Kauno regioninei architektūros tarybai Kauno Ąžuolyno teritorijoje planuojama automobilių stovėjimo aikštelė kelia nerimą. Kultūros paveldo departamento ir Kultūros ministerijos prašoma atlikti numatomų sprendinių poveikio vertinimą ir imtis veiksmų išsaugant vertybės visumą.

Kauno modernizmo architektūros nominacijoje UNESCO Kauno Ąžuolynas pažymėtas kaip  tarpukario miesto parko urbanistinio išplanavimo reprezentantas. Jis grįstas XX a. trečiajame dešimtmetyje visoje Europoje paplitusia miesto-sodo idėja.

Atsižvelgiant į teritorijos svarbą, siūloma užtikrinti, kad numatomiems detaliojo plano keitimo sprendiniams būtų atliktas vertinimas paveldosaugos požiūriu.

„Reikšmingos teritorijos, reprezentuojančios Kauno modernizmo architektūrą nominacijoje UNESCO, pokyčius nedera planuoti neatlikus numatomų sprendinių poveikio vertinimo. Tikintis, jog Kauno modernizmo architektūra taps pasaulio paveldo vertybe, pažymėtina, kad tokį vertinimą yra reikalaujama atlikti bet kuriai kitai UNESCO sąraše esančiai vertybei“, – rašoma pranešime spaudai. 

Žaliakalnio išplanavimas pasižymi urbanistiniu požiūriu išskirtiniu vėduokliniu gatvių tinklu. Gatvių simetrijos ašies centras atsiremia į Ąžuolyno parką ir čia stovėjusią oranžeriją. Būtent šiame taške svarstoma ne išryškinti miesto-sodo ir jį papildančio natūraliai išlikusių ąžuolų angliško išplanavimo parko idėją, o suplanuoti automobilių stovėjimo aikštelę.

Kauno Ąžuolyno objektų komplekso parko vertės ir vientisumo išsaugojimas turėtų būti svarbesnis prioritetas, nei galimybė privažiuoti prie sporto halės prieigų automobiliu.

„Į mus kreipėsi ir Lietuvos architektų rūmai, ir Kauno regioninė architektūros taryba. Atkreiptas dėmesys, kad  reikalinga savalaikiai reaguoti į pradėtą planavimo procesą siekiant išsaugoti kultūros paveldo objekto vertes. Kauno Ąžuolyno klausimas jau dabar verčia nerimauti visuomenės dalį, todėl būtina imtis atitinkamų veiksmų, kol procesas dar neįgavo pagreičio“, – priduria Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad 2019 m. Kultūros paveldo departamento nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba Ąžuolyno parkui sumažino prieš tai nustatytų vertingųjų savybių skaičių. Iš sąrašo buvo išimtos ir vertingosios savybės, susijusios su sklypu, kuriame planuojama automobilių stovėjimo aikštelė. Kultūros paveldo departamento buvo paprašyta informuoti, ar prieš tai nustatytos vertingosios savybės buvo panaikintos remiantis kultūros vertybės tyrimais. KPD atsakė, kad vertingosios savybės buvo panaikintos dėl ikonografinių duomenų trūkumo ir paragino Lietuvos architektų rūmus ir Kauno regioninę architektų tarybą surasti su sklypu susijusius ikonografinius šaltinius.

Valstybinė kultūros paveldo komisija yra Seimo, Prezidento ir Vyriausybės ekspertė ir patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir tobulinimo klausimais.

Rengėjai:

Justina Ūsonytė
Administracinio skyriaus vyriausioji specialistė
Valstybinė kultūros paveldo komisija

Kauno Regioninės architektų tarybos pirmininkas Mantas Michaliunjo


Kauno RAT 2021-02-24 posėdyje išnagrinėjo teritorijos, susijusios su Ąžuolynu (įsiterpusio sklypo Vydūno al. 4, Kaune) planuotiną konversiją. Svarstymas vyko – Kauno RAT iniciatyva ir asociacijos „Žaliasis Ąžuolynas“ prašymu.

Su išvada galima susipažinti čia: RAT 2021-02-24

Panašūs įrašai