Viešose paskaitose – autorių teisių architektūroje dilemos

Lietuvos architektų rūmai birželio 7 d. kviečia į viešas paskaitas autorių teisių įgyvendinimo architektūroje tema. Jas skaityti atvyksta ekspertės iš užsienio Dr. Merima Bruncevic (Švedija) ir Dr. Esther van Zimmeren (Belgija).

Dr. Merima Bruncevic iš Geteborgo universiteto savo paskaitoje „Intelektinės nuosavybės teisės architektūros srityje: santykis tarp statybos teisės ir kultūros paveldo“ pristatys mažai nagrinėtas sąsajas tarp statybos teisės, reglamentuojančios teritorijų planavimą ir statinių statybą, ir intelektinės nuosavybės teisės, kuri reglamentuoja kultūrinės kūrybos procesus. Ekspertė kalbės apie miesto erdves ir kels klausimą, ar kūrybinės išraiškos rezultai mieste – pastatai, skulptūros ar viešas menas – yra tik privačios (intelektinės nuosavybės) teisės objektai, ar į jas taip pat turime žiūrėti kaip į gyvą kultūrinį paveldą ir pripažinti mieste gyvenančių žmonių viešąja teise.

Antverpeno universiteto profesorė dr. Esther van Zimmeren skaitys paskaitą tema „Architektų profesinės kasdienybės pokyčių padariniai, žvelgiant iš intelektinės nuosavybės teisių perspektyvos“. Ji pristatys platesnį šios temos kontekstą ir besikeičiančią architektų profesinę realybę, remiantis Belgijos patirtimi. Daug dėmesio bus skiriama konkrečioms intelektinės nuosavybės teisės temoms, pavyzdžiui, pristatomi objektai, kuriems taikoma autorių teisių apsauga, aptariamos architektų neturtinės teisės, tokių neturtinių teisių panaudojimas bei galimi piktnaudžiavimo atvejai.

Paskaitos vyks Lietuvos architektų rūmuose birželio 7 d. 10-12 val. Renginys nemokamas, bus sinchroninis vertimas. Būtina registracija.

    
Merima Bruncevic                                                       Esther van Zimmeren                                                                                                

Tą pačią dieną vyks ir uždara ekspertų diskusija. Joje dalyvaus ne tik minėtos užsienio viešnios, bet ir LR Kultūros bei Aplinkos ministerijų atstovai, prof., dr. Vytautas Mizaras, autorių teisių ekspertė Nijolė Matulevičienė, LATGA Vizualiųjų menų poskyrio vadovė Gabrielė Naprušienė ir kiti.

Ši tarpinstitucinė ir tarptautinė diskusija inicijuojama, atsižvelgiant į Lietuvos architektų rūmų praktikos aktualijas, nes Profesinės etikos tarybos, Architektų profesinio atestavimo komisijos darbe vis dažniau kyla klausimai, į kuriuos Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas, o juo labiau – Statybos įstatymas, ne visada atsako.

Prie šios, vienos iš 2018 m. strateginių Lietuvos architektų rūmų veiklų, finansavimo prisideda Lietuvos kultūros taryba.

Panašūs įrašai