Plėtotojai ir architektai pasirašė kokybiškos architektūros memorandumą

Nekilnojamojo turto plėtotojus ir architektus vienijančios organizacijos pasirašė dvišalį Kokybiškos architektūros memorandumą, kuris apibrėžia plėtotojų ir architektų darbo principus, siekį laikytis gerosios praktikos bei etikos standartų. Pirmas toks Lietuvos architektų rūmų ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos memorandumas trečiadienį pasirašytas XII-ojo Urbanistinio forumo atidarymo renginyje Vilniuje.

Dokumente išskiriamas vystytojo, architekto ir rangovo, kaip pagrindinių projekto iniciatorių, autorių ir įgyvendintojų statusas, pabrėžiama architektūrinių konkursų svarba. Jame kalbama apie tvarias investicijas, aukštą statybos darbų kokybę, teisingą atlygį už darbą ir architektūrinį švietimą.

„Susitarimas, kylantis iš pačios bendruomenės, ir yra tikrasis susitarimas, rodantis nuoširdų pasiryžimą jį įgyvendinti. Šiuo atveju, dvi didelės plėtros procesuose dalyvaujančios ir ne visuomet tapačius interesus įgyvendinančios grupės susitarė gerbti vienas kito veiklą ir siekius, veikti etiškai, sąžiningai ir atsakingai vardan vieno bendro tikslo – visuomenės interesų, kuriamos aplinkos kokybės. Manau, šis susitarimas žymi naują požiūrį į plėtros procesus, kuriuose ne ginčai, ne primygtiniai reikalavimai, o įsiklausymas, darna ir balansas tampa raktinėmis sąvokomis“, – teigia Lietuvos architektų Rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė.

„Dokumentu numatomos atsakomybės, etikos ribos, kurios iki šiol galbūt labiau buvo šešėlyje, neįtvirtintos įstatymuose. Aiškiai apibrėžiamos ribos, kaip balansuojama tarp projekto darnumo, ilgaamžiškumo, ekonominių ir kitų šalių interesų ieškant geriausio sprendimo“, – sako Robertas Dargis, LNTPA prezidentas.

Pagal pasirašytą dokumentą, vystytojai jautriose ir išskirtinėse miestų vietose pagal galimybes įsipareigoja organizuoti daugiau architektūrinių konkursų. Architektų dalyvavimas juose skatinamas priziniu fondu.

Anot R. Dargio, kokybiškas darbo rezultatas priklauso nuo mokėjimo susitarti institucijoms ir bendruomenėms.

„Sėkmės raktas yra susitarimas, todėl kurdami naujus projektus turime kalbėtis ir būti išgirsti. Mūsų miestų kokybė priklauso nuo to, kaip organizacijos, institucijos ir bendruomenė gebės kalbėtis ir geranoriškai ieškoti bendrų sprendimų“, – sakė R. Dargis.

Memorandume sutariama, kad viešai aptariami ne tik gerieji, bet ir prasti architektūros pavyzdžiai, taip šviečiant profesines bendruomenes ir visuomenę, įsipareigojant kalbėtis ne tik apie geriausius, bet ir taisytinus atvejus.

Kokybiškos architektūros memorandumas.

Už nuotraukas dėkojame Gintarei Grigėnaitei.

Panašūs įrašai