Giedrė Mendoza Herrera. Architektams nuo architektų

Giedrė Mendoza Herrera, architektė, Šiaulių regioninės architektūros tarybos pirmininkė

Tarptautinės architektų dienos proga tekstas apie kūrėjus. Dažnai tenka girdėti apie įvairiausias tikras ir tariamas architektūros lauko problemas: prastus užsakovus, blogas projektavimo užduotis, nerišlius teisės aktus ir destruktyvų įvairių visuomenės grupių poveikį projektų eigai. Visa tai išoriniai faktoriai. Vis dėlto verta pažvelgti į architekto darbą iš vidaus. Garsus amerikiečių mokslininkas D. Norman savo 2013 metų knygoje „The design of everyday things“  aprašo dizainerių, tame tarpe ir architektų bei visų kuriančiųjų mąstymo būdą ar bent jau pateikia modelį, koks mąstymo būdas turėtų būti, jeigu siekiama maksimaliai gero rezultato. D. Norman rašo, kad kūrėjai kvestionuoja iš anksto jiems suformuluotos problemos apimtį, stengdamiesi suprasti visas įmanomas problemos priežastis ir su tuo susijusias priklausomybes, ir tik po to identifikuoja tikrąją problemą, kuriai turi būti rastas / sukurtas sprendimas. Projektavimo procesas yra problemų radimo ir jų sprendimo procesas, paremtas architekto (dizainerio) subjektyvia kliento norų, poreikių ir tikslų interpretacija dar 2005 metais teigė Brian Lawson knygoje „How designers think“. O. El Reifi ir S. Emmit nustatė, kad aukšto meistriškumo architektai gali pagerinti kliento pradinę projektavimo užduotį.

Prieš kelis mėnesius praleidau daugiau nei 10 valandų kalbant su šešiais puikiais Lietuvos architektais apie patį kūrybos ir realizacijos procesą bei jo problemas ir pačių kūrėjų mąstymo būdą. Akademinė etika neleidžia atskleisti tyrimo dalyvių pavardžių, tačiau žemiau pateikiu visų šešių architektų minčių kompiliaciją, kuri vis dėlto teikia vilčių, kad nėra viskas taip blogai.

„Architektūra kaip ta upė iš labai daug šaltinių. Visų pirma reikia atsakyti į klausimą kam ir kodėl, projektas yra daromas. Kai atsakai į tą klausimą, tada kyla klausimai kaip tą padaryti. Tie kiti klausimai yra antriniai, bet ta problema yra pirminė. Užduoties nebuvimas taip pat yra užduotis. Formalus surašymas nėra taip svarbu, bet labai svarbu tai, ko užsakovas pats nesugeba perteikti, ko jis nori. Gal jis pats nesupranta, todėl svarbu jį perskaityti ir jam suformuoti jo norus. Tai yra įsigilinimas į tą užduotį, dėl ko tas daroma, dėl ko tas žmogus tą sugalvojo padaryti. Nes jeigu neidentifikuosi problemos, tai nežinosi, ką reikia suprojektuoti.

Nėra tokio įrankio, formos, štampo, pjūklo, kad imi ir pjauni kiekvieną problemą vienodu kampu. Tu tiri aplinką, pjaustai ją įvairiais pjūviais, bandai suprasti kas čia būdinga, koks tos vietovės charakteris, genius loci.  Šie dalykai yra labai subjektyvūs. Vieni pamato vienus kampus, kiti kitus kampus. Tie, kuriuos pamato visi – vienareikšmiškai tikri. Apribojimai yra terpė, kuri tau padeda, ji yra ne problema. Tai  yra tam tikri dalykai, kurie padeda pasiekti unikalumą, prisirišimą prie tos vietos. Tai, kas yra problema ar kažkoks apribojimas, tai leidžia pasiekti tos vietos identitetą.

Tyrimas yra būdas įtikinti visus, tame tarpe ir užsakovą, kad šitas sprendinys yra šitai vietai tinkamas.  Neįmanoma atstovėti jokios didingos architektūrinės idėjos, jeigu nėra tam racionalių argumentų. Architekto ambicijų įgyvendinimas, kažkokių atradimų darymas, sudaro didelę dalį tos galimos pridėtinės vertės, ir nebūtinai iš karto, ta vertė gali išryškėti vėliau, kai pradeda bręsti, atsirasti, pradedama suvokti.

Joks menas nesukuriamas kolektyvinių apklausų metodu ar balsavimais. Jeigu tai ne pasakomoji, o tikra architektūra. Nes Architektūra yra galvosūkis, kurį gali išspręsti tik meninėmis priemonėmis. Meno pagalba. Įsivaizduojate lygtį, kuri niekaip neišsisprendžia ir padarai kažkokį veiksmą ir viskas stojasi į vietas, tai valingas veiksmas, menas, atradimas, netikėtumas ir tai išsprendžia tą lygtį.“

Ir pabaigai, 2015 metais IDEO vadovas Tim Brown architektūrinį išsilavinimą pavadino geriausiu pagrindu sistemų dizainui. Palinkėjimas kolegoms pradėti naudoti tai.

Foto: Panteonas, Roma iš asmeninio autorės archyvo.

Tai yra asmeninė Rūmų nario nuomonė. Aktualia profesine architektūros lauko tema gali pasisakyti bet kuris Rūmų narys, atsiuntęs laišką el.paštu [email protected]. Prašome nenaudoti necenzūrinių, asmens garbę ar orumą galinčių įžeisti žodžių, taip pat laikytis Europos architektūros paslaugų teikėjų etikos kodekso.

Panašūs įrašai