ACE Generalinė asamblėja: istorinė sutartis su Kanada, rezoliucija dėl „Brexit“ ir speciali Pecha Kucha sesija
Balandžio 20-21 dienomis Briuselyje vyko Europos architektų tarybos (ang. Architects‘ council of Europe – ACE) Generalinė asamblėja. Joje Lietuvą atstovavo Lietuvos architektų Rūmų ir Lietuvos architektų sąjungos atstovai. Prezidento Georg Pendl pranešime nuskambėjo 725 atestuotų architektų susirinkimas Vilniuje.
Didžiausio dėmesio sulaukė istorinė sutartis tarp ACE ir Kanados architektų licencijas išduodančios institucijos CALA. Šalys pasirašė abipusio pripažinimo susitarimą, kuris nustato architektų kvalifikacijos pripažinimo tarp ES ir Kanados sąlygas. Kai susitarimas bus oficialiai patvirtintas ES ir Kanados laisvosios prekybos sutarties (CETA) abipusio pripažinimo komiteto, bus sudarytos palankesnės sąlygos architektų judėjimui abiejose jurisdikcijose. Tai neapima įmonių mobilumo ar bet kokių su jų įkūrimu susijusių klausimų.
Kitas opus klausimas, iškeltas Jungtinės Karalystės atstovų RIBA – architektų likimas po „Brexit“. ACE pasirašė rezoliuciją, kuriame raginama „Brexit“ derybininkams bet kokiame būsimame susitarime pakartoti ES profesinių kvalifikacijų direktyvos nuostatas, siekiant palengvinti ES ir JK architektų mobilumą Europoje po to, kai JK paliks Europos Sąjungą.
Speciali sesija Pecha Kucha buvo skirta pasiruošimui Europos Parlamento rinkimams 2019 m. Visos asamblėjoje dalyvavusios šalys turėjo 3 min. pristatyti opiausias architektūros srities problemas ir aktualijas savo šalyse bei pareikšti, kokios paramos tikisi iš ACE ar Europos Komisijos. Daugiausiai sesijos metu skambėjo šios temos: būsto įperkamumas, „Baukultur“, demografinės problemos – per daug, per mažai architektų, migracijos pasėkmės ir kt., BIM ir skaitmenizacijos iššūkiai, profesijos ateitis, internacionalizacija, tvari plėtra – nulinės energijos pastatai ir klimato kaita, teisinės priemonės – ES architektūros politika, vertės matavimai ir, žinoma, architektūros kokybė.
Pranešimą Asamblėjoje skaitė ir Pecha Kucha sesijos klausėsi Europos Komisijos atstovas Hughes Becquart, o ES politikos ir teisėkūros procesus bei gaires, kaip veiksmingai teikti savo pasiūlymus Europos Sąjungos institucijoms pristatė Vicky Marissen iš „PACT European affairs“. ACE, atlikusi Pecha Kucha sesijos analizę, rengs manifestą, skirtą Europos Parlamento rinkimams.
Asamblėjos metu buvo pristatyta nauja ACE darbo grupė – Moterys architektūroje. Pristatydama šią grupę Ursula Faix atkreipė dėmesį į moterų ir vyrų santykį architektūros veiklos srityse. Buvo diskutuojama, kodėl akademinėje bendruomenėje susiformavęs didelis moterų skaičius mažta: skaičiuojama dirbančiųjų, atskingas pareigas užimančių ir savo verslą sukuriančių architekčių mažėjanti statistika. Preliminarios analizės duomenimis, 55% moterų universitetuose skaičius ilgainiui virsta 30 % architekčių darbo rinkoje. Kai kuriose šalyse (pavyzdžiui, Vokietijoje), esant ypatingai dideliam specialistų poreikiui, norima „atrasti“ išsilavinusias architektes ir išnaudoti jų kūrybinį potencialą. Kuriamoje ACE darbo grupėje kviečiama dalyvauti kiekviena šalis narė.