SU LIEPOS 1-aja, TARPTAUTINE ARCHITEKTŲ DIENA!

Kolegos architektai!

Su Liepos 1-aja – tarptautine, bet ir labai lietuviška Architektų diena!

Ilgai rinkau žodžius kolegų sveikinimui. Juk antai krikščioniška pasaulio dalis metus skaičiuoja nuo Sausio, žydų nauji metai švenčiami Rugsėjį, kinų – Vasarį, o architektų metai bėga nuo Liepos pirmosios iki Liepos pirmosios.

Todėl norisi apibendrinti šį laikotarpį. Pernai Liepos 1-oji dar buvo švenčiama kruopščiai saugantis viruso, tačiau labai intensyviai dirbant – kaip tik visi Lietuvos architektai mėgino kažkaip suspėti patenkinti įkaitusios rinkos poreikius: suprojektuoti visus namus ir sudalyvauti visuose konkursuose. Žiemą visas pasaulis pradėjo atlaisvinti antivirusinius ribojimus, ir ateitis atrodė architektūriškai skaidri ir tiksliai nuostabi. Bet tada ištiko karas broliškoje valstybėje, ir vėl atslinko nerimas – rinkome pinigus, pirkome dronų šautuvus, organizavome pagalbą ir priėmėme Lietuvoje iš Ukrainos pabėgusius kolegas.

Kartu su karu ateitis vėl truputį apsidrumstė – dingo ir vėl rinkoje atsirado armatūra, statybos kainas skaičiuoti nustojo ir vėl pradėjo statybininkai, palūkanas peržiūrėjo visi centriniai bankai – ir visa tai neišvengiamai įtakoja ir mūsų veiklos sritį.

Kas bus ateityje šiandien pasakyti negalime, spėlionės bus netikslios ir gal visai nereikalingos. Tiesiog tikėkimės geriausio, ruoškimės nežinomam, stokim į šaulius, aukokim Ukrainai, ir viskas bus gerai.

BET!

Ką šiandien žinome ir galime pasidalinti – tai kelios geros naujienos mūsų architektūrinėje padangėje.

Visų pirma, šiandieną inauguruota Nacionalinių Architektūros Apdovanojimų koncepcija. Idėja pristatyta simboliškoje vietoje – ant Kauno Centrinio Pašto laiptų, būsimo Nacionalinio Architektūros Instituto priebutyje. Kuris, matyt, ir turės NAA vadeles perimti ir pirmuosius apdovanojimus kitų metų Liepos 1ąją teikti jau po savo vėliava.

Antra – vakar Seimas patvirtino naują Architektūros Įstatymo redakciją, pagal kurią Regioninės Architektūros Tarybos bus finansuojamos iš valstybės biudžeto. Tai reiškia, kad ekspertinis projektų svarstymas bus žymiai prieinamesnis ir galbūt tuo ženkliau pastiprinsime architektūros kokybės vystymąsi mūsų valstybėje.

Trečia, Seimas vakar patvirtino dar vieną svarbų teisės aktą, leidžiantį perimti valstybės poreikiams kultūros paveldo objektus, todėl Nacionalinam Architektūros Institutui pagaliau atsivėrė tiesus kelias į savo naujus numatytus namus Kauno Centrinio Pašto pastate (arch. F. Vizbaras). Neeilinis pastatas neeilinei organizacijai!

Ir ketvirta, Seime vakar nuspręsta NŽT kontrolę iš Žemės Ūkio ministerijos perduoti Aplinkos ministerijai, o iki šiol šios įstaigos valdytą žemę miestuose perduoti pačių miestų kontrolei. Tikiuosi, kad tai bus ženklus postūmis kokybiškiems planavimo procesams.

o dabar – GERAI PAŠVĘSKIME. SU JŪSŲ DIENA!!

 

nuoširdžiai,

Lukas

 

 

Panašūs įrašai