Pritzkerio premija šiemet atiteko architektėms iš Grafton Architects

Yvonne Farrell ir Shelley McNamara, airių architektės ir Grafton Architects bendrasavininkės, tapo 47-ąja ir 48-ąja Pritzkerio architektūros premijos laureatėmis. Pritzkerio premija – garbingiausias architektūros srities apdovanojimas, prilyginamas Nobelio premijai.

“Dubline įsikūrusios architektės vadovauja projektavimo kolektyvui „Grafton Architects“ ir pastaruoju metu nuolat patenka tarp įvairių svarbių architektūros apdovanojimų laureatų.

Y.Farrell ir S.McNamara kartu projektuoja jau daugiau nei 4 dešimtmečius.

2020 metų prestižine Pritzkerio premija airių architektės apdovanotos už vientisą požiūrį į pastatus bei į jų projektavimo procesą. Anksčiau šios garbingos architektūrinės premijos buvo nusipelniusios vos 3 architektės – Zaha Hadid, Kazuyo Sejima (kartu su Ryue Nishizawa) ir Carme Pigem (kartu su Rafaeliu Aranda ir Ramonu Vilalta).

(…) Per ilgametę architektūrinę praktiką jų kolektyvas pasižymėjo įspūdingais projektais, kurių daugelis – laimėtų architektūrinių idėjų konkursų rezultatas. Nors daugiausia buvo projektuojama gimtojoje Airijoje, tačiau tarp geriausių jų architektūrinių opusų yra ir sukurti užsienyje – Prancūzijoje, Italijoje, Peru.

2012 metais už UTEC universiteto miestelį Limoje (Perų) Y.Farrell ir S.McNamara laimėjo Venecijos bienalės Sidabrinį liūtą. Airių architektės taip pat yra apdovanotos Karališkosios britų architektų sąjungos (RIBA) Tarptautine premija, o pernai joms paskirtas ir šių metų RIBA‘os Aukso medalis.

Pritzkerio premijos laureatams įteikiamas specialus bronzinis medalis ir 100.000 JAV dolerių (apie 88.500 eurų) piniginė premija. Tarp Pritzkerio apdovanojimo laureatų yra Jornas Utzonas (Danija), Oscaras Niemeyeris(Brazilija), Normanas Fosteris (Didžioji Britanija) ir kiti. Pernai jis buvo įteiktas japonų architektui Arata‘i Isozaki‘ui, o užpernai – architektui Balkrishna Vithaldas Doshi‘ui iš Indijos.”
Parengta pagal Pritzkerio premijos ir PILOTAS.LT informaciją.

Yvonne Farrell ir Shelley McNamara. Autorė: Alice Clancy.

Panašūs įrašai