PET nusprendė – architektė etikos nepažeidė

Lietuvos architektų rūmų Profesinės etikos taryba (toliau – PET) išnagrinėjo Genovaitės Novikienės skundą dėl architektės Guodos Kornevos galimai padarytų profesinės etikos pažeidimų, rekonstruojant Partizanų g. 62, Kaune, esantį gyvenamąjį namą į dvibutį gyvenamąjį namą.

PET nustatė, jog nėra pagrindo teigti, kad rengdama projektą architektė G. Korneva nesilaikė profesinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų ir neįvertino savo veiklos poveikio visuomenei bei aplinkai ir pateikė išvadą, kad ji nepažeidė Europos architektūros paslaugų teikėjų etikos kodekso 2 principo („Įsipareigojimai visuomenės labui“).

„PET suvokia skriaudą, kurią padarė valstybė, atimdama iš pareiškėjos dalį žemės, bet vis tik tyrimo metu įvertinta teisinių dokumentų, projekto bei kitų aplinkybių faktinė visuma neduoda pagrindo pripažinti architektę pažeidusia profesinę etiką“, – teigia PET pirmininkas Tauras Paulauskas.

PET išvadoje nurodoma, jog nustatytos aplinkybės neleidžia daryti išvados, jog architektė, rengdama projektą, savo – kaip architektūros paslaugų teikėjos – veiksmais pažeidė pareiškėjos, kaip kaimyninio sklypo gyventojos, interesus. Šiuo atveju, nėra pagrindo teigti, jog pareiškėjos interesų netenkinančią situaciją nulėmė būtent G. Kornevos veiksmai, kadangi ji atliko jau egzistuojančio namo rekonstrukcijos projektą.

PET pažymi, jog ne kiekvienas teisės akto pažeidimas savaime suponuoja ir profesinės etikos pažeidimą. PET, priimdama sprendimus dėl galimai padarytų profesinės etikos pažeidimų, įvertina aplinkybių visumą ir tik visumos kontekste nutaria, ar konkrečiu atveju architektas pažeidė profesinės etikos reikalavimus.

PET vertinimu, nagrinėjamu atveju vienbučio namo pertvarkymas į daugiabutį nėra užprogramuotas planinėje struktūroje už kurią yra atsakinga architektė – vien tai, kad rekonstruojamame name yra pasikartojančių elementų, neleidžia daryti vienareikšmiškos išvados, jog ji siekė suprojektuoti daugiabutį.

Panašūs įrašai