Nacionaliniai Architektūros Apdovanojimai

Šiandieną Kaune, ant inž. F. Vizbaro tarpukariu projektuotų Centrinio Pašto Rūmų pastato laiptų įvyko Nacionalinių Architektūros Apdovanojimų (NAA) koncepcijos pristatymas.
Spaudos konferencijoje dalyvavo Aplinkos Ministras Simonas Gentvilas su viceministre Daiva Veličkaite-Matuseviče, Kultūros Ministras Simonas Kairys, Nacionalinės premijos laureatas architektas Gintaras Balčytis ir LAR pirmininkas architektas Lukas Rekevičius.

NAA apdovanojimus inicijuoja LR Aplinkos ministerija kartu su strateginiu partneriu – Kultūros Ministerija. Tikimasi, kad apdovanojimus organizuos šiuo metu finalinėse stadijose esantis Nacionalinis Architektūros Institutas (NAI), beje, ketinantis įsikurti buvusio Centrinio Pašto pastate.

NAA apdovanojimuose numatomos šios kategorijos:
1. Grand Prix: Geriausias kūrinys
Pagrindinis nacionalinis apdovanojamas architektūros srityje. Geriausias architektūros kūrinys
išrenkamas iš visų kitose kategorijose nugalėjusių darbų.
2. Geriausias gyvenamosios architektūros kūrinys
Teikiamas geriausiam realizuotam gyvenamojo būsto projektui. Kategorija apima visų formatų
gyvenamuosius pastatus.
3. Geriausias kultūros, sporto ir mokslo architektūros kūrinys
Teikiama geriausiam realizuotam kultūros, sporto ar mokslo projektui. Kategorija apima visų tipų
kultūros, sporto ir mokslo paskirties pastatus.
4. Geriausias visuomeninės architektūros kūrinys
Teikiama geriausiam realizuotam visuomeninės architektūros projektui. Kategorija apima visų tipų
visuomeninės (išskyrus kultūros, sporto ar mokslo) ir specialiosios paskirties pastatus.
5. Geriausia viešoji erdvė
Teikiama geriausiai realizuotai visuomenei atvirai erdvei. Kategorija apima architektūros objektų
formuojamas erdves, urbanistikos ir kraštovaizdžio architektūros darbus.

Apdovanojimai pirmą kartą bus teikiami lygiai po metų, 2023 metų Liepos 1-ąją, ir vyks kas du metus.

Iniciatoriai teigia, kad NAA skirsis nuo kitų šiuo metu architektūros lauke teikiamų apdovanojimų visų pirma vertinimo gyliu ir pločiu. Pavyzdžiui, Architekto Algimanto Zavišos prizas, teikiamas kasmet, koncentruojasi į geriausią rekreacinę architektūrą. LAS organizuojami „Žvilgsnis į save” apdovanojimai, vykstantis kas 2 metus (vyksiantis šių metų rudenį) yra labiau pačios architektų bendruomenės savirefleksija, kurioje architektai vertinai architektų nuveiktus darbus. NAA vertinimas, tikimasi, bus platesnis, nes komisijose dalyvaus ne tik architektai, bet ir kitų sričių, visuomenės atstovai. Be to, tarp vertinimo kriterijų figūruos daugiau temų, kurias kuruoja Aplinkos ir Kultūros Ministerijos – sprendinių tvarumas, žalumas, renovacijos temos.

Apdovanojimai bus teikiami už realizuotus, pastatytus projektus. Tiesa, išimtis bus taikoma geriausio urbanistikos kūrinio kategorijai – dėl itin ilgalaikių procesų urbanistikos kūriniams baigtumo reikalavimas nebūtų taikomas. Taip pat išsiskirs apdovanojimo kategorija „Už architektūros lauko ribų plėtimą” – čia  bus renkamas svariausias architektūros lauko mokslinis darbas, o ne projektas.

 

 

Panašūs įrašai