Rokas Mazuronis. Ar LAR atstovauja atestuotų architektų ir visuomenės interesus?


Rokas Mazuronis, atestuotas architektas, Lietuvos architektų rūmų narys

Artėjantis Lietuvos architektų rūmų suvažiavimas yra gera proga atvirai diskutuoti ir keistis nuomonėmis, kokius architektų rūmus mes turime, kiek jie padeda architektams, kurių lėšomis tie rūmai ir yra išlaikomi, kiek jie realiai prisideda prie architektūros kokybės kėlimo, o kiek jie tampa grupių interesų kovų ir architektų bauginimo instrumentu.
Ką gina, atstovauja ir ko siekia Lietuvos architektų rūmai šiandien?
Ar Lietuvos architektų rūmai daro žingsnius, kad dirbantys Lietuvos architektai būtų apginti nuo vis didėjančio biurokratų savivaliavimo ir priekabių ieškojimo? Ar Lietuvos architektų rūmai siūlo ir gina įstatymų, įtakojančių projektavimo bei projektų derinimo procesų supaprastinimą bei skaidrinimą? Akivaizdu, kad kuo daugiau laiko architektai skirs projektų rengimui, geriausių sprendimų paieškai, o ne bus priversti “klampoti” po biurokratijos pelkes ir derinančias institucijas, tuo sparčiau kils architektūrinė kokybė. Tai ir yra tikrasis visuomenės interesas. Ar ką nors šioje srityje daro Lietuvos architektų rūmai? Mano nuomone, nedaro nieko.
Pirmiausia būtina apsispręsti dėl LAR pagrindinių veiklos krypčių. Reikia formuluoti veiklos tikslus, kurie būtų ir konkrečių teisės aktų konkretūs pakeitimai ir konkrečių rezultatų pasiekimas per apibrėžtą laiko tarpą ir aiškiai suformuluotos aktualios problemos bei jų sprendimo būdai.
Jei Lietuvos architektų rūmų tikslas yra tik vienintelis, kontroliuoti bei bausti architektus prisidengiant architektūros kokybe ar visuomenės gerove, tai tokie architektų rūmai architektams nereikalingi. Nedaug jie duoda naudos ir visuomenei, ypač su privalomu architektų dalyvavimu bei finansavimu savo lėšomis.
Architektus vienijanti savivaldos organizacija yra teigiamas dalykas, tik esminis klausimas yra ar ši organizacija iš tiesų pateisina atestuotų architektų lūkesčius bei viltis ar ji tampa prievartine organizacija reikalinga apmokestinti, bauginti ir kontroliuoti savo kolegas.
Aš už architektų rūmus, profesinę lobistinę organizaciją, kuri yra savanoriškai finansuojama narių dėl kuriamos naudos nariams ir visuomenei, o ne prievarta suformuotą struktūrą, kuri negina savo narių, negerina ir net nesirengia gerinti architektūrinės – kūrybinės atmosferos šalyje, nes šios struktūros ir jos vadovų likimui tai neturi jokios reikšmės. Šiandieninių Lietuvos architektų rūmų bei jų vadovų egzistavimas yra užtikrintas privalomu visų dirbančių architektų dalyvavimu bei privalomu mokesčių mokėjimu šiems rūmams išlaikyti. Tai ir yra pagrindinis privalomos narystės Lietuvos architektų rūmuose trūkumas, dėl kurio situaciją reikia keisti iš esmės. Pradžiai reikia atsisakyti privalomo dirbančių architektų dalyvavimo Lietuvos architektų rūmuose ir pradėti kurti tikrą savanorišką Lietuvos architektų savivaldos organizaciją.

Tai yra asmeninė Rūmų nario nuomonė. Aktualia profesine architektūros lauko tema gali pasisakyti bet kuris Rūmų narys, atsiuntęs laišką el.paštu [email protected]. Prašome nenaudoti necenzūrinių, asmens garbę ar orumą galinčių įžeisti žodžių, taip pat laikytis Europos architektūros paslaugų teikėjų etikos kodekso.

Panašūs įrašai