Vilniaus RAT pateikė išvadą dėl saugomo pastato Vilniuje įstiklinimo

Vilniaus regioninė architektūros taryba (toliau – RAT) svarstė plačiai viešojoje erdvėje nuskambėjusį projektą – Gedimino pr. 27, Vilniuje esančio saugomo pastato,  įstiklinimą – ir pateikė savo išvadas bei rekomendacijas.

RAT ekspertai įvertino 1938 m. pastatyto pastato (autoriai architektai Stanislaw Murczynski ir Jerzy Soltan) pirmojo aukšto erdvės įstiklinimo faktinę ir projektinę medžiagą tiek architektūriniu, tiek ir nekilnojamųjų kultūros vertybių aspektu. Jie konstatavo, kad parengtų projektų („Administracinio pastato Gedimino pr. 27/2, Vilniuje, lauko terasos įstiklinimo, paprastojo remonto projektas“ ir „Administracinio pastato Gedimino pr. 27, Vilniuje, buvusio įėjimo atstatymo, paprastojo remonto projektas“) apimtis nėra pakankama privalomai projektų, rengiamų kultūros paveldo objektui, sudėčiai, net tuo atveju, kai yra rengiamas tik paprastojo remonto projektas. Taip pat RAT pažymėjo, kad minėtų projektų autoriai (R. Andrijauskas ir G. Petronienė) neturi architekto išsilavinimo, kuris būtinas, dirbant su aukštą kultūrinę vertę turinčiais architektūros objektais. Be to, ekspertų vertinimu, įgyvendinti sprendiniai neatitinka suderintų projektų – vietoje lauko kavinės laikinos stiklo atitvaros sumontuotos už kolonų, padarytos „šiltos“ vitrinos tarp kolonų, įrengtas šildymas ir grindys.

RAT pateikė išvadas, jog minėto pastato, kuris yra vienas ryškiausių Vilniaus tarpukario modernizmo architektūros pavyzdžių, vertingosios savybės yra pažeistos. Taip pat nustatyta, jog projektų rengimo etape architektas nedalyvavo, tokiu būdu pažeidžiant LR Statybos įstatymo 25 straipsnio 1 punktą, bei projektų autorinė vykdymo priežiūra nebuvo vykdoma, tokiu būdu pažeidžiant LR Statybos įstatymo 36 straipsnio 1 punktą.

Vilniaus RAT pareiškėjui – Lietuvos architektų rūmams – rekomenduoja kreiptis į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos bei Kultūros paveldo departamentą dėl poveikio pastatui įvertinimo bei tolimesnių teisinių procedūrų, siekiant atstatyti pastato vertingąsias savybes.

RAT išvadą galite skaityti čia.

Prie šios, vienos iš 2018 m. strateginių Lietuvos architektų rūmų veiklų, finansavimo prisideda Lietuvos kultūros taryba.

Panašūs įrašai