STT išvada Architektų rūmams: tiesioginių sąlygų korupcijai nenustatyta

LR Specialiųjų tyrimų tarnyba (toliau – STT) Lietuvos architektų rūmams (toliau – Rūmai) pateikė antikorupcinio vertinimo išvadą dėl architektų atestavimo ir teisės pripažinimo organizavimo bei jų veiklos priežiūros. STT nenustatė nuostatų, kurios sudarytų tiesiogines sąlygas korupcijai kilti.

Išvadoje pažymima, jog pagal teisinį reguliavimą architektai atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant viešojo intereso apsaugą, ypač statybos bei teritorijų planavimo procesuose, tad architektų atestavimo ir pripažinimo, jų profesinės veiklos priežiūros reguliavimas turi būti aiškus, nuoseklus ir skaidrus. Tačiau šiuo metu, kaip teigia vertintojai, teisinis reguliavimas yra sudėtingas, nenuoseklus, pakartojamas keliuose teisės aktuose, kai kurios nuostatos nesuderintos su aukštesnės galios teisės aktais ir nedera tarpusavyje, tai sudaro galimybę šias nuostatas suvokti ir taikyti nevienodai, o tai yra korupcijos rizikos veiksnys.

STT pateikė pastabas ir siūlymus dėl Atestavimo komisijų, Rūmų architektų profesinio atestavimo komisijos nuostatų, Architektų atestavimo vidaus tvarkos aprašo, architektų atestavimo ir teisės pripažinimo tvarkos, Teritorijų planavimo vadovų atestavimo tvarkos, Skundų nagrinėjimo komisijos nuostatų, taip pat dėl įstatyminio lygmens teisės aktų. Išvadoje atkreiptas dėmesys į trijų atestavimo srityje veikiančių komisijų tarpusavio santykį, pasiūlyta atskirti komisijas, kurios išduoda atestatus ir kurios veiklos sąlygas prižiūri, taip pat siūloma komisijų posėdžiuose dalyvauti stebėtojams, tobulinti teisinių ir profesinių žinių egzaminų tvarką ir kita.

„Architektų atestavimo procesų painumą ir sudėtingumą, kylantį iš reguliavimo net 7 skirtingais įstatymais ir keliolika poįstatyminių aktų, esame akcentavę ne kartą. Aplinkos ministerija jau yra pritarusi šio reguliavimo reformavimui, sutelkiant jį į Architektūros ir Architektų rūmų įstatymus, sutvarkant kvalifikacijos įgijimo ir jos priežiūros klausimus. Dabartinėje situacijoje galima pasidžiaugti, kad esminių prielaidų pažeidimams tokioje jautrioje – korupcijos – srityje nenustatyta, o vertintojų pateiktos pastabos bendromis Rūmų, Aplinkos ir Kultūros ministerijų pastangomis, tikiu, bus ištaisytos“, – situaciją komentuoja Rūmų pirmininkė Daiva Veličkaitė.

Artimiausiame posėdyje Rūmų taryba aptars tolimesnius veiksmus, kurių pagal kompetenciją bus imtasi STT antikorupcinio vertinimo išvadoje nurodytiems trūkumams pašalinti.

Statinio architektas: G. Baravykas, 1974, ©N. Tukaj

Panašūs įrašai