Laimonas Bogušas. ARCHITEKTŪROS GRANDAS KAIP MORALINIS AUTORITETAS

Laimonas Bogušas, architektas

Architektų bendruomenė ieško moralinio autoriteto! Visuotinio! Totalaus, savo egzistavimu ir veiksmais konstruojančio visuotinai pripažintas ir sektinas elgesio taisykles. Startinė pozicija – vienas vienetas, siekiamybė – savivaldus absoliutas.

Moralinis autoritetas reikalingas ir Rūmams kaip juridiniam tvariniui, nes teisė tikrai nėra viskas. Neabejojame – tikrai turime architektų-grandų. Tačiau ar turime visuotinių moralinių autoritetų? Uolų, galinčių atstovėti už bendruomenę? Ne formalių, svarbias pareigas užimančių ar reikšmingomis premijomis už kūrybą apdovanotų? Ar turi Lietuvos architektų bendruomenė realių moralinių lyderių? Kaip žmogus, architektūros grandas be moralės dėsnio savyje nėra ir negali būti moralinis autoritetas. Neturėdamas savyje moralinio (-ių) autoriteto (-ų), LAR kaip juridinis asmuo nėra ir negali būti moralinis autoritetas plačiajai visuomenei ar kitiems juridiniams asmenims.

Kodėl stringa LAR? Kodėl neveikia RAT? Kodėl tiek daug darbo turi PET? Kodėl neveikia AĮ? Kodėl LAR kovoja pats su savimi? Retorinių klausimų fibonačis… Apie ką mes čia? Apie iš moralės trūkumo kylančias mūsų bendruomenę kankinančias problemas ir galimus jų sprendimo būdus.

Vienu sakiniu – visos LAR bėdos slypi mūsyse, nes LAR – tai mes, o aplinka nėra kalta, nors taip ir atrodo.
Daugiau sakinių – apie nagrinėjamą aspektą per RAT prizmę.

Prieš savaitę įvykęs visuotinis LAR narių susirinkimas įsiminė nenetikėta R. Mazuronio ir A. Dagelio unisonu atlikta klausimų – pasitikslinimų tirada. Visgi ne šis veiksmas buvo įsimintiniausias susirinkimo epizodas. Labiau susirinkimas įsiminė iš esmės neįvykusiu Regioninių architektūros tarybų (RAT) veiklos pristatymu. Ar tai ką nors nustebino? Tikriausiai ne. Ar buvo keista? Tikrai taip. Analogiškai galima vertinti ir LAR darbo grupių (ypač – Architektūrinių konkursų) veiklos pristatymą. Galbūt toks buvo susirinkimo darbotvarkę formavusių asmenų strateginis sprendimas, siekiant išvengti per aršių diskusijų, dviprasmiškų situacijų ar į viešą asmeninių santykių aiškinimąsi vedančių klausimų iš salės.

Akivaizdu – būtent su RAT’ais susiję esminiai, plačiai visuomenėje aptariami atvejai, per RAT’us visuomenei atsiskleidžia tiek LAR kaip architektus vienijanti organizacija, tiek architektų bendruomenė apskritai. Be to, negalima ignoruoti fakto, kad būtent su RAT’ais susijęs ir (nieko asmeniško) dagelio efektas, galintis sukelti fundamentalius pokyčius architektų savivaldos organizacijoje.

Ne paslaptis – didelė dalis architektų bijo RAT’ų kaip velnias kryžiaus. Tie, kurie nebijo, vengia kaip juodos katės kelyje. Ne išimtis čia ir LAS ekspertų tarybos ar bet kurie kiti profesinio vertinimo dariniai. Siuntimas RAT’an neretai sutinkamas tarsi mirties nuosprendis. Į RAT’us einama a) nes liepė (ne visiems), b) nes siunčia (ne visus), c) nes reikia (kai liepia ar siunčia). Išvengti RAT’o – garbės ir verslo sėkmės reikalas.

Keista pozicija ir santykis pačių su savimi. Kodėl bijome patys savęs? Ar galime tikėtis pergalės (sėkmingos LAR ir visų jų organų veiklos), jei ignoruojame problemą? Visuotinai žinoma, kad problemos ignoravimas nėra pats geriausias problemos sprendimo būdas.

Kuo čia dėta moralė? Jos mums trūksta. Tekstu apeliuoju į mūsų bendruomenės narių – architektūros grandų (nacionalinių, regioninių, provincijos) sąžinę. Jūs galite, o galbūt privalote būti moraliniai autoritetai. Jūs esate raktas į visuotinę LAR ir RAT sėkmę. Raktas, atrakinantis duris į plačiosios visuomenės, verslo ir valdžios struktūrų pagarbą. Galų gale – esate raktas, galintis užrakinti destruktyvius mūsų bendruomenės subjektus jų pačių tvirtovėse.

Nacionalinių premijų laureatai, modernaus Vilniaus kūrėjai, Kauno meistrai, Klaipėdos mohikanai, regionų lyderiai – būkite sektini pavyzdžiai. Parodykite, kad LAR – tai mes. Parodykite, kad vengti RAT’ų nėra garbinga. Formuokite nerašytą architekto elgesio kodeksą. Būkite daugiau nei geri architektai ir sėkmingi verslininkai. Nepamirškite, kad jūs estate jaunosios kartos mokytojai – būkite jais ne tik auditorijose. Geri pavyzdžiai užkrečia, blogi – ypač. Todėl būkite atsakingi – dagelio efektas negimė vakuume.

Tai yra asmeninė Rūmų nario nuomonė. Aktualia profesine architektūros lauko tema gali pasisakyti bet kuris Rūmų narys, atsiuntęs laišką el.paštu [email protected]. Prašome nenaudoti necenzūrinių, asmens garbę ar orumą galinčių įžeisti žodžių, taip pat laikytis Europos architektūros paslaugų teikėjų etikos kodekso.

Panašūs įrašai