Konferencijos atgarsiai: architektai už atsakingą kūrybą

Pasaulinė architektūros diena šiais metais buvo sutikta konferencija opia tema: „Architektas – vykdytojas ar atsakingas kūrėjas?“. Gausus būrys, spalio 2 d. susirinkęs į Lietuvos architektų rūmų su partneriais surengtą konferenciją, įrodė, kad klausimas apie architekto etiką kaip niekad aktualus.

Į salę netilpę ar negalėję atvykti į Vilnių pirmą kartą Lietuvos architektų cecho istorijoje galėjo dalyvauti konferencijoje nuotoliniu būdu – ji buvo transliuojama socialiniu tinklu Facebook, kur ir dabar galite rasti įrašus iš konferencijos.

Pasiteisino ir pakitęs konferencijos formatas: šį kartą buvo palikta pakankamai laiko išdiskutuoti skaudulius, išsakyti nuomonę aptariamais klausimais. Susirinkusieji tuo naudojosi. To ir siekiama, kad konferencija būtų tikrai gyva erdvė, kurioje susitinka teoretikai su projektuojančiais architektais, mokslas su praktika.

Dalyvių pranešimai pasižymėjo atvirais pasisakymais, drąsiomis įžvalgomis. Kiekvienoje sesijoje buvo pastebėjimų, sukėlusių diskusijų bangą. Svečiai, menkai iki tol kontaktavę su architektais, klausė: „Juk ir kitų sričių menininkai turi savo problemų, skaudulių, bet taip atvirai nekalba. Kodėl?“
Gal todėl, kad jų kūryba neveikia taip tiesiogiai žmogaus kaip architektūra? Ji supa mus kiekvieną dieną, veikia mus – suvokiame tai ar ne – kiekviename žingsnyje. Tad įvardinti ir spręsti savo profesines bėdas – architektų pareiga.

„O kas toliau?“, – tvyrojo klausimas ore. Sulig kiekvienu pranešimu aiškėjo atsakymas, kad viskas  pačių architektų rankose, mat konferencijos pagrindinė tema, akcentas buvo menininko etika ir moralė. Vis daugiau architektų suvokia, kad jie yra atsakingi ne tik prieš klientą ir kolegą, bet visų pirma – prieš visuomenę.

Džiugu, kad cecho viduje kyla nepasitenkinimas esama padėtimi, gal net ryžtas keistis, nebijoti būti atvirais.

Ar buvo pasiūlytos temos tolimesniems, nuodugnesniems tyrinėjimams? Galima sakyti, kad taip – konferencija pakvietė gilintis į klausimus, susijusius su profesijos akiračiu: architektas visais amžiais nebuvo vienas savo kūryboje – jį lydėjo klientas, statytojai ir kiti. Dabar kaip niekad aktualu atsiverti pasauliui, imti domėn realius visuomenės poreikius ir kitų sričių specialistų žinias, nors kai kurie pranešėjų ir akino brėžti tikslesnes ribas tarp skirtingų su architektūros lauko specializacijų. Poreikis matyti platesnį kontekstą – ateinančių metų spalio 1 d. konferencijos tema: „Architektūros kokybė: konteksto svarba“.

Konferencijos vaizdo įrašus ir daugiau nuotraukų galite rasti socialinio tinklo Facebook paskyroje: Lietuvos architektų rūmai.

Pranešimų skaidrės:
Audriaus Ambraso „Architektas ir meninė tiesa architektūroje“
Gintaro Stauskio „Plačioji ir siauroji architektūros samprata: nuo universalumo iki specializacijos“
Tomo Grunskio „Apie etišką nemoralumą ir moralo etiką šiuolaikiniame architektūros lauke Lietuvoje“
Lino Tuleikio „Etika – architekto profesinės veiklos pamatas“
Rūtos Leitanaitės „Architektas: strategas, moderatorius, menininkas“

Konferenciją organizuoja: Lietuvos architektų rūmai, VGTU Architektūros fakultetas, Lietuvos architektų sąjunga.
Konferenciją finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Kiti rėmėjai: UAB „ACO Nordic“, UAB „Baumit“, UAB „JUNG Vilnius“, UAB „Monier“, UAB „Ryterna modul“.
Informaciniai rėmėjai: Pilotas.lt, sa.lt, statybunaujienos.lt

A. Štelbienės, N. Kuprijanovo, R. Šiaulytės nuotr.

Panašūs įrašai